“UCLA’in başvuru gereklilikleri nelerdir ve güçlü bir başvuru oluşturmak için nasıl bir yol izlenmeli?” Bu yazımızda bu soruların cevapları üzerinde duracağız.

Herhangi bir başvuru sahibinin UCLA’e kabul edilmesini garanti eden tek bir kriter olmamakla birlikte birkaç kritik başlık üzerine yoğunlaşmak oldukça önemlidir:

 • Not Ortalaması Gerekliliği (GPA Requirements)
 • Standardize Test Gereklilikleri (Testing Requirements)
 • Destekleyici Belgeler (Supplementary Documents)
UC Los Angeles Campus
UC Los Angeles Campus

Başvuru yapacağınız okulları belirlerken tavsiye edeceğimiz ilk şey okulların kabul oranlarına bakmanızdır. Bu oranlar, okulun ne kadar rekabetçi ve giriş koşullarının ne kadar ciddi olduğunu size söyler.

UCLA’de kabul oranı %17’dir. Yani başvuru yapan her 100 öğrenciden 17’si kabul alabilmektedir. Bu da okulun son derece seçici olduğu anlamına geliyor.

UCLA Başvuru Kabul Oranı : %17

Not ortalaması (GPA), SAT / ACT ve IELTS / TOEFL şartlarını yerine getirmek, ilk filtre turlarından geçmek ve akademik hazırlığınızı kanıtlamak için çok önemlidir. Beklentileri karşılayamazsanız kabul alma şansınız neredeyse sıfırdır.

Bu aşamayı geçtikten sonra UCLA başvuru ofisini extracurricular (müfredat dışı aktiviteler), essay (başvuru yazıları) ve recommendation (tavsiye mektupları) gibi diğer başvuru gereksinimleriyle etkilemeniz gerekecek.

UCLA Hall Area
UCLA Hall Area

UCLA Not Ortalaması (GPA) Gerekliliği

Gerçekten güçlü bir başvuru için gerekli olan en önemli kriterlerden biri not ortalamanızdır. UCLA’den kabul almış öğrencilerin lise mezuniyet not ortalamalarına bakarak okulun GPA gerekliliği hakkında fikir edinebiliriz:

Bu noktada UCLA’in ortalama GPA notu 3,75 ? (4’lük not sisteminde)’tir.

Ülkemizde kullanılan 100’lük not sistemine göre ise ortalama 85’tir ?.

Bu not ortalamasına göre UC Berkeley, akademik geçmişinizin ortalamanın oldukça üzerinde olmasını ister. Transkriptiniz genellikle A’lardan ( 85-100) oluşmalı. Dahası, üniversite seviyesi akademik konularla başa çıkabileceğinizi AP veya IB dersleri alarak göstermeniz de tavsiye edilir.

UCLA Ortalama GPA : 3,75/4 (85/100)

Eğer lisenin 3. veya 4. sınıfındaysanız üniversite başvurularına kadar ortalamanızı yükseltmeniz zor olabilir. Not ortalamanız 85 barajının altındaysa bu dezavantajı kapatmak için SAT veya ACT sınavlarından yüksek skorlara ulaşmanız iyi olacaktır. Bu sınavlardan alacağınız yüksek skorlar, sizden daha yüksek not ortalaması olan diğer başvuru sahipleriyle rekabet edebilmenize olanak sağlar.

Kabul almış öğrencilerin GPA grafiği

*Kaynak: The Princeton Review

SAT ve ACT Gerekliliği

Birçok okul, başvuru şartları arasında SAT veya ACT sınavlarıyla ilgili minimum skorlar belirtmez. Fakat aslında gizli bir puan barajları vardır. Bu noktada bir fikir edinebilmek içinse yine UCLA’den kabul almış öğrencilerin başvuru aşamasında sundukları SAT veya ACT skorlarının ortalamalarına bakabiliriz.

UCLA SAT Gerekliliği

UCLA’den kabul almış öğrencilerin başvuru aşamasında sundukları SAT with writing skor ortalamaları 1370’tir. Bu durum UCLA’in SAT skoru açısından oldukça rekabetçi bir okul olduğunu gösterir.

UCLA SAT Ortalama Skoru: 1370

 • SAT sınav türü: SAT with writing
 • “Superscore” uygulaması yoktur.
 • Okul, girmiş olduğunuz birden fazla SAT sınavı varsa bu sınavlardan aldığınız bütün skorları görmek ister. Ancak içlerinden en yüksek skorlu olan tek bir sınavı başvuru için kabul eder.
UCLA Sailing Team (Sports Activities)
UCLA Sailing Team (Sports Activities)

UCLA ACT Gerekliliği

UCLA’den kabul almış öğrencilerin başvuru aşamasında sundukları ACT with writing skor ortalamaları 29’dur. Bu durum UCLA’in ACT skoru açısından kısmen rekabetçi bir okul olduğunu gösterir.

UCLA, ACT’den alınması gereken minimum bir skor belirtmese de 25 ya da daha düşük bir skorla başvuru yaparsanız, başvurunuzda etkileyici başka bir şeyiniz olmadığı sürece zorluklarla karşılaşırsınız. UCLA’e başvuranlar arasında ACT’den 29 ve üstü puan alan çok fazla öğrenci olduğundan, 25 veya daha düşük skorlar akademik açıdan zayıf görünecektir.

UCLA ACT Ortalama Skoru: 29

 • ACT sınav türü: ACT with writing
 • “Superscore” uygulaması yoktur.
 • Okul, girmiş olduğunuz birden fazla ACT sınavı varsa içlerinden yalnızca en yüksek skorlu olanını talep eder.

SAT Subject Test Gerekliliği

Okullar, subject test gerekliliği konusunda değişiklik gösterir. Genellikle daha seçici olan okullar subject testleri önemli bir kriter olarak görür. UCLA için de başvuru yapılacak bölüme göre seçilmiş SAT Subject testler alınmasını tavsiye ederiz.

Bu noktada UCLA Engeneering, Henry Samueli School of Engeneering and Applied Science’a birinci sınıf için başvuru yapacak öğrenciler için SAT Subject test olarak Math-2 ve başvurulacak bölüme göre bir tane de Fen testi (Biology E/M, Chemistry veya Physics) alınması mutlaka tavsiye edilir.

UCLA Engeneering birinci sınıf başvuruları için Math-2 ve bir adet Fen Testi (Biology E/M, Chemistry veya Physics) olmak üzere 2 adet SAT Subject Test alınması tavsiye edilir.

IELTS / TOEFL Gerekliliği

 • Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

100 ve üzeri (Her section en az 22 olmalı)

 • International English Language Testing System (IELTS)

7 ve üzeri

SAYILARLA UCLA

A.BÜTÇE
*Kaynak: UCLA Fees, Tuition, And Estimated Student Budget
*Güncelleme: 20 Mart 2017

Uluslararası öğrenciler Tuition and Fees için $28,014 ek ödeme yapar.

B. SIRALAMA
*Kaynak: U.S. News & World Report Education Rankings

Hemen Şimdi Başvurun Hayallerinizdeki Okula Bir Adım Daha Yaklaşın


Bizi Arayın!
(216) 350 19 89

Göztepe Mah. Prof. Mustafa Reşit Belgesay Sok.
Mehmet Sıtkı Bey Apt. No:31 D:4 Kadıköy (Caddebostan)