UC Berkeley başvuru ofisi genellikle şu soruyla karşılaşır: “Berkeley’e başvuru yapan bir öğrencide aradığınız kriterler nelerdir?”

Herhangi bir başvuru sahibinin Berkeley’e kabul edilmesini garanti eden tek bir kriter olmamakla birlikte birkaç kritik başlık üzerine yoğunlaşmak oldukça önemlidir:

 • Not Ortalaması Gerekliliği (GPA Requirements)
 • Standardize Test Gereklilikleri (Testing Requirements)
 • Destekleyici Belgeler (Supplementary Documents)

Biz de Overall olarak size bu konuda, temel bilgileri kısa bir özet geçip UC Berkeley’e girebilmeniz için ihtiyacınız olan güçlü bir başvurunun nasıl hazırlanması gerektiği üzerinde duracağız.

berkeley
UC Berkeley Campus

Bu noktada tavsiye edeceğimiz ilk şey okulun kabul oranlarına bakmanızdır. Bu oranlar, okulun ne kadar rekabetçi ve giriş koşullarının ne kadar ciddi olduğunu size söyler. UC Berkeley’nin kabul oranı %15’tir. Yani her 100 başvurudan 15’i kabul alabilmektedir. Bu da okulun son derece seçici olduğu anlamına geliyor.

UC Berkeley Başvuru Kabul Oranı: %15

Not ortalaması (GPA), SAT / ACT ve IELTS / TOEFL şartlarını yerine getirmek, ilk filtre turlarından geçmek ve akademik hazırlığınızı kanıtlamak için çok önemlidir. Beklentileri karşılayamazsanız kabul alma şansınız neredeyse sıfırdır.
Bu aşamayı geçtikten sonra UC Berkeley başvuru ofisini extracurricular (müfredat dışı aktiviteler), essay (başvuru yazıları) ve recommendation (tavsiye mektupları) gibi diğer başvuru gereksinimleriyle etkilemeniz gerekecek.

Berkeley Kayıt , Amerika da eğitim kayıt
UC Berkeley Campus

UC Berkeley Not Ortalaması (GPA) Gerekliliği

Gerçekten güçlü bir başvuru için gerekli olan en önemli kriterlerden biri not ortalamanızdır. UC Berkeley’den kabul almış öğrencilerin lise mezuniyet not ortalamalarına bakarak okulun GPA gerekliliği hakkında fikir edinebiliriz.
Bu noktada UC Berkeley’in ortalama GPA notu 3,75 (4’lük not sisteminde)’tir. Ülkemizde kullanılan 100’lük not sistemine göre ise ortalama 85’tir. Bu not ortalamasına göre UC Berkeley, akademik geçmişinizin ortalamanın oldukça üzerinde olmasını ister. Transkriptiniz genellikle A’lardan ( 85-100) oluşmalı. Dahası, üniversite seviyesi akademik konularla başa çıkabileceğinizi AP veya IB dersleri alarak göstermeniz de tavsiye edilir.

UC Berkeley Ortalama GPA : 3,75 / 4 (85 / 100)  – Son Derece Rekabetçi –

Eğer lisenin 3. veya 4. sınıfındaysanız üniversite başvurularına kadar ortalamanızı yükseltmeniz zor olabilir. Not ortalamanız 85 barajının altındaysa bu dezavantajı kapatmak için SAT veya ACT sınavlarından yüksek skorlara ulaşmanız iyi olacaktır. Bu sınavlardan alacağınız yüksek skorlar, sizden daha yüksek not ortalaması olan diğer başvuru sahipleriyle
rekabet edebilmenize olanak sağlar.

Kabul alan GPA ortalama grafiği

*Kaynak: The Princeton Review

UC Berkeley SAT ve ACT Gereklilikleri

Birçok okul, başvuru şartları arasında SAT veya ACT sınavlarıyla ilgili minimum skorlar belirtmemesine rağmen aslında gizli bir puan barajları vardır. Bu noktada bir fikir edinebilmek içinse yine UC Berkeley’den kabul almış öğrencilerin başvuru aşamasında sundukları SAT veya ACT skor ortalamalarına bakabiliriz:

UC Berkeley’den kabul almış öğrencilerin başvuru aşamasında sundukları SAT with writing skor ortalamaları 1440’tır. Bu durum UC Berkeley’in SAT skoru açısından oldukça rekabetçi bir okul olduğunu gösterir.

NOT: Okul, girmiş olduğunuz bütün SAT sınav skorlarınızı görmek ister ancak içlerinden en yüksek skorlu olan tek bir sınavı başvuru için kabul eder ve ayrıca “Superscore” uygulaması da yoktur.

Minimum ACT skorunuz 29 veya altında bir puandaysa ve başvurunuzda etkileyici herhangi bir şey yoksa kabul almakta zorluk çekebilirsiniz. Bu durumun sebebi ise kabul almış öğrencilerin birçoğunun skorunun 32’den az olmamasıdır.

UC Berkeley için ortalama ACT skoru 32, SAT skoru 1440‘tır.

NOT: SAT sınav skor gönderiminin aksine, girmiş olduğunuz ACT sınavlarından istediğiniz herhangi birinin skorunu başvuruda kullanabilirsiniz. Ancak SAT skor gönderiminde de olduğu gibi “Superscore” uygulaması yoktur.

UC Berkeley
UC Berkeley Sports Team

SAT Subject Test Gerekliliği

Okullar, subject test gerekliliği konusunda değişiklik gösterir. Genellikle daha seçici olan okullar subject testleri önemli bir kriter olarak görür. UC Berkeley için de başvuru yapılacak bölüme göre seçilmiş SAT Subject testler alınmasını tavsiye ederiz. SAT, ACT ve Not ortalamanız SAT Subjectlere göre daha ağır basar. Eğer SAT / ACT veya SAT Subject skorlarınızı geliştirme gereği duyarsanız kesinlikle SAT / ACT skorunuza yoğunlaşmalısınız.

IELTS / TOEFL Gerekliliği

UC Berkeley başvurularında kullanılmak üzere IELTS’ten en az 6,5 veya TOEFL’dan 80 almış olmalısınız.

SAYILARLA BERKELEY

A. BÜTÇE
*Kaynak: UC Berkeley Financial Aid and Scholarships
*Güncelleme: 21 Nisan 2017

Uluslararası öğrenciler Tuition and Fees için $28,014 ek ödeme yapar.

* Bowles Hall’da yaşamak isteyen öğrenciler ek olarak $4,092 öder.

2017 Güz dönemi veya 2018 Bahar döneminde gelecek olan yeni lisans öğrencileri “Yeni Öğrenci Programı ve Oryantasyon” etkinliği için $475 ve eğer güz döneminde residence hall ya da university apartment konaklamalarında oryantasyon sırasında $360 öder.

B. SIRALAMA
*Kaynak: U.S. News & World Report Education Rankings

Üniversiteler Arası Sıralama

4. Dünya üniversiteleri arasında

1.  Amerikan devlet üniveristeleri arasında

20. Amerikan devlet/özel üniversiteleri arasında

Programlar Arası Sıralama (Dünya Genelinde)

 1. Chemistry
 2. Environment/Ecology
 3. Physics
 4. Biology and Biochemistry
 5. Engineering
 6. Space Science
 7. Plant and Animal Science
 8. Economics and Business
 9. Mathematics
 10. Computer Science
 11. Arts and Humanities
 12. Molecular Biology and Genetics
 13. Social Sciences and Public Health

C. ÖĞRENCİ POPÜLASYONU

27,496             Kayıtlı lisan öğrencisi

10,708             Kayıtlı yükseklisans öğrencisi

38,204             Toplam Kayıtlı Öğrenci

%52                Bayan öğrenci

%48                Erkek öğrenci

%13                Uluslararası öğrenci

Overall size bu süreçte, UC Berkeley hakkında genel bilgi ve yönlendirmeler yapar ve sizinle her aşamada beraber olur. Siz de Amerika’da üniversite okumak, kaliteli bir eğitimin parçası olmak ve yurt dışında eğitim hayallerinize kavuşmak istiyorsanız, hemen bizi arayın ya da aşağıdaki formu doldurun.

Hemen Şimdi Başvurun Hayallerinizdeki Okula Bir Adım Daha Yaklaşın


Bizi Arayın!
(216) 350 19 89

Göztepe Mah. Prof. Mustafa Reşit Belgesay Sok.
Mehmet Sıtkı Bey Apt. No:31 D:4 Kadıköy (Caddebostan)